Všetko, čo potrebujete vedieť o Ripple a XRP

Ripple je sieť elektronických platobných systémov, ktorá začala svoju činnosť v roku 2004 ako RipplePay. RipplePay bol inovatívny systém, ktorého cieľom bolo poskytovať bezpečné a okamžité finančné transakcie po celom svete s triviálnymi nákladmi. V reálnom čase umožnil sieti podnikateľov uskutočňovať medzi sebou platby prostredníctvom zabezpečených účtov.

V roku 2012 prevzala spoločnosť Ripplepay technologická spoločnosť s názvom RippleLabs a pristúpila k úplnej reštrukturalizácii protokolu. Nový systém obsahoval funkcie digitálneho hotovostného systému predstavené vydaním ich nového tokenu XRP.

Pokiaľ ide o partnerstvá, spoločnosť Ripple už oslovila dôležité finančné inštitúcie a niektoré v súčasnosti využívajú sieť spoločnosti Ripple. Zahŕňajú Santander, Western Union, American Express, BBVA, Bank of England a MoneyGram.

Technológia Ripple sa skladá zo štyroch častí:

 1. xCurrent – používa sa na transakcie týkajúce sa párov tekutín;
 2. Xrapid – používa sa na transakcie týkajúce sa nelikvidných párov;
 3. xVia – Rozhranie, ktoré uľahčuje používanie Xrapid a Xvia,
 4. a token, XRP.

Jeho hlavným cieľom je poskytovať efektívnejšie služby pre bankový a finančný priemysel prostredníctvom využitia ich tokenov, XRP a blockchainovej technológie. Cieľom Ripple je znížiť náklady a časy transakcií odstránením sprostredkovateľov vo finančných transakciách.

Čo je to Ripple

Ripple je postavený na distribuovanom otvorenom zdroji internetový protokol. Sieť podporuje rozmanitý súbor aktív, od akcií a komodít až po kryptomeny a letové míle. Jeho hlavným cieľom nie je skôr podporovať transakcie medzi jednotlivcami zameriava sa na oveľa väčší finančný a bankový sektor.

Podobne ako jeho predchodca využíva sieť na prepojenie bánk a finančných inštitúcií, ktorá pracuje na základe uznesení vyvinutých spoločnosťou Ripple, s cieľom efektívneho uskutočňovania transakcií po celom svete. Hlavnými výhodami sú jeho bezpečnosť, vysoká rýchlosť a nízke náklady na transakcie.

Ripple je jeden z najrýchlejších blockchainov, ktorého transakčné rýchlosti sa pohybujú od dvoch do štyroch sekúnd. Aby sme to porovnali s ostatnými poprednými kryptomenami, transakcia na blockchaine Ethereum trvá až dve minúty (v čase písania tohto článku), zatiaľ čo transakcia na bitcoine môže niekedy trvať až hodinu a viac.

Okrem rýchlosti transakcií sú náklady – ktoré sa platia v XRP – na odoslanie a používanie Ripple extrémne nízke. Pre každú transakciu je zničené malé percento tokenov XRP, čo v podstate robí z XRP deflačnú menu.

Podľa bloktu ide o transakciu na Ripple vyžaduje minimálnu cenu 0,00001 XRP. V priemere sú transakčné náklady nižšie ako 0,01 USD. V porovnaní s inými konkurenčnými kryptomenami hlavná výhoda Ripple pochádza z jeho skutočného použitia, pretože jeho sieť využíva takmer 100 spoločností z celého sveta.

Stručne povedané, Ripple je sieťový systém, ktorý je určené pre finančné inštitúcie, s cieľom zabezpečiť rýchlu a efektívnu výmenu meny, zúčtovanie platieb a systém poukazovania peňazí.

Čo je XRP

XRP je vstavaný token siete Ripple, ktorý používa účtovná kniha. V čase písania tohto článku je XRP druhou najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie, v čase písania článku, len za bitcoinom..

Najmenšia jednotka XRP sa nazýva „drop“ a zodpovedá 1/1 000 000 jedného tokenu. XRP má obmedzenie ponuky na 1 000 000 000 tokenov a keďže pri každej transakcii je zničené malé percento tokenov, je jej zásoba deflačná. Každý účet má vždy minimálnu požiadavku 20 XRP.

Hlavnou funkciou XRP je pôsobiť ako sprostredkovateľská mena, ktorá vytvára trh medzi dvoma obchodnými pármi, na ktorom nie sú okamžite k dispozícii priame výmeny. V rámci svojej siete sa XRP ľahko obchoduje s inými menami. Na rozdiel od väčšiny kryptomien Ripple nezdôrazňuje etablovanie sa ako náhradnej meny, skôr sa zameriava na pomoc pri zmierňovaní problémov, ktoré vznikajú pri obchodovaní medzi dvoma menami.

Pretože transakcia na Ripple stojí v priemere 0,01 USD, finančné inštitúcie a banky, ktoré plánujú používať XRP, zvýšia svoje transakčné rýchlosti a zároveň si budú užívať výrazne nižšie náklady.

Zvlnenie sa nedá ťažiť. Namiesto toho používa „konsenzuálny“ protokol, transakcie, ktoré sú zverejnené v sieti, a nelegitímne transakcie sú eliminované pomocou dvojitej kontroly. Spoločnosť Ripple preto nemá nijakých ťažiarov ani proces ťažby.

U väčšiny kryptomien existuje pre ťažiarov motivácia pomáhať pri zabezpečovaní siete výmenou za poplatok. Táto predstava im síce pomohla pri decentralizácii, ale aj spomalí ich výkon. Keďže spoločnosť Ripple kladie veľký dôraz na sledovanie finančných inštitúcií, nemôže si dovoliť samostatný zber jednotlivcov s vlastnými stimulmi pre správu siete..

Pokiaľ ide o dodávku tokenov, z počiatočných 100 miliárd bolo 80% určených laboratóriám Ripple s cieľom rozšíriť dostupnú likviditu a spevniť celkový trh, zatiaľ čo 20% bolo pridelených tvorcom.

Práve táto vlastnosť viedla mnohých ovplyvňujúcich pracovníkov v priemysle k tvrdeniu, že spoločnosť Ripple nie je decentralizovaná. Kritici tiež tvrdia, že XRP by nemal byť označený ako kryptomena, pretože väčšina tokenov je ponechaná spoločnosti.

Za spracovanie transakcií ďalej zodpovedajú validátory, ktoré sú autorizované spoločnosťou Ripple. Spoločnosť vytrvalo tvrdila, že absolútna decentralizácia účtovnej knihy nie je zásadnou otázkou na dosiahnutie jej cieľov, a z bezpečnostných dôvodov by kontrolu mali mať iba dôveryhodné strany. V čase písania tohto článku obsahuje 10 najlepších účtov 81% tokenov.

Ako funguje Ripple

Ukážme si, ako Ripple funguje, na príklade, ktorý ho ukazuje v praxi:

 • Predpokladajme, že na ceste sú štyria ľudia, osoba A, B, C a D..
 • Osoby B a C sa už navzájom poznajú, ale A nikdy nestretol C alebo D a D podobne nestretol A ani B.
 • Povedzme, že A a D sú ponechaní na platbu za plyn a B-C odovzdali svoj podiel na peniazoch A. Ale D nemá peniaze na zaplatenie za plyn, a preto požiada A, aby to urobil.
 • A platí za plyn (40 dolárov). Pretože sa A a D navzájom nepoznajú, dohoda o platbe znie takto: D dlhuje 10 USD spoločnosti C, kto dlhuje 10 USD spoločnosti B, ktorá nakoniec dlhuje A.
 • Teraz, ak existujú predchádzajúce nesplatené dlhy, napríklad B kvôli 5 až C USD, táto časť dlhu by bola zrušená a C by dlhovala iba 5 USD voči B.

Spoločnosť Ripple poskytuje sieť, v ktorej ľudia, ktorí majú vybudovaný vzťah dôvery, môžu pohybovať peniazmi bez výmeny rúk a podľa možnosti tak zrušiť všetky svoje predchádzajúce dlhy..

Z technického hľadiska protokol pracuje s a konsenzuálny algoritmus ktorá sa aplikuje všetkými overenými uzlami každých pár sekúnd s cieľom zachovať usporiadanie a pravdivosť siete. Na rozdiel od väčšiny kryptomien klienti používajú iba zoznam overených uzlov.

Po dosiahnutí konsenzu sa súčasná účtovná kniha považuje za „uzavretú“ a stáva sa poslednou uzavretou účtovnou knihou. Ak by bol algoritmus úspešný, posledná uzavretá účtovná kniha by bola rovnaká vo všetkých uzloch. Potom sa legitímne transakcie, ktoré sa uskutočnili pred začiatkom kola konsenzu, zverejnia vo forme zoznamu, ktorý sa nazýva „Sada kandidátov“.

Na konci server hlasuje o pravdivosti uvedených transakcií a do ďalšieho kola postúpi iba tie, ktoré získajú viac ako povinný percentuálny podiel hlasov, ktoré hovoria „áno“, zatiaľ čo tie, ktoré nie, sú odmietnuté. Na rozdiel od väčšiny ostatných kryptomien, ktoré potrebujú iba väčšinové percento hlasov, vyžaduje posledné kolo podiel na schválení transakcie najmenej 80% uzlov servera.

Preto sa transakcie do hlavnej knihy pridajú iba raz, keď viac ako 80% týchto dôveryhodných a regulovaných subjektov schváli daný stav hlavnej knihy..

Hoci technicky môže každý požiadať o overenie totožnosti alebo inak prevádzkovať svoje vlastné uzly, väčšina ľudí si jednoducho vybrala dôveryhodný „jedinečný zoznam uzlov“ spoločnosti Ripple.

Ak chcete zhrnúť konsenzusový protokol:

 • Sieť prijíma transakcie z niekoľkých uzlov.
 • Legitímne transakcie sa prepíšu do hlavnej knihy.
 • Transakcie sa umiestnia spolu a pošlú sa ďalej do všetkých uzlov.
 • Ak transakcie získajú schválenie 50% uzlov, sú posúvané ďalej pre väčšie hodnotenie schválenia.
 • Transakcie sa prepíšu do hlavnej knihy, hneď ako získa 80% súhlas od uzlov.

Vlnenie uchováva informácie o jeho používateľoch v jeho hlavnej knihe, vrátane okrem iného: mena, dátumu narodenia a výšky prevodu.

Kritiky

Väčšina negatívnych komentárov spochybňujúcich Ripple pochádza z problémov súvisiacich s distribúciou počiatočných mincí, čo efektívne spôsobilo centralizáciu siete. Ako je vysvetlené vyššie, z počiatočnej ponuky 100 miliárd tvorcovia stále vlastnia takmer 60% pôvodne vydaných tokenov.

S cieľom vyriešiť tieto obavy však spoločnosť Ripple vložiť 55 miliárd XRP do zabezpečenej úschovy, s maximálnym limitom výberu 1 miliarda každý mesiac. Nepoužité tokeny z mesačných výberov sa vrátia do úschovy.

Zakladateľ spoločnosti Ripple, Jed McCaleb, odišiel z rady po nezvratných tvorivých rozdieloch a potom založil ďalšiu kryptomenu Stellar. Ako vyplýva zo silných, hlasných názorov pre aj proti XRP – v krypto komunite existuje vážna debata – s komplexnými a presvedčivými argumentmi na oboch stranách.

Záver

Ripple je jedným z najväčších altcoinov podľa trhovej kapitalizácie aj podľa počtu zamestnaných ľudí. Jeho technológia umožňuje prakticky okamžité prevody meny so zanedbateľnými nákladmi.

Ďalej sa osvedčil pri získavaní obchodných partnerstiev, čo posilňuje myšlienku, že globálne prijatie mince by sa mohlo stať realitou. V scenári, v ktorom sa realizuje adopcia, by finančnému sektoru pravdepodobne nesmierne prospelo zvýšenie rýchlosti a zníženie nákladov na prevody.

Dnes existuje značný počet trhov na obchodovanie s mnohými menami v obehu, z ktorých mnohé trpia problémami s likviditou. Keby všetci súhlasili s prijatím XRP ako meny sprostredkovateľa, počet trhov by sa znížil na polovicu a problémy s likviditou by sa výrazne znížili.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me