Ako môže technológia Blockchain pomôcť v boji proti znečisťovaniu ovzdušia?

Zrieknutie sa zodpovednosti: Názory a názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autorov a nemusia nevyhnutne odrážať oficiálnu politiku alebo pozíciu spoločnosti Blockgeeks

Je ťažké si predstaviť, ako to vyzerá, keď sa „bojíte dýchať“, pokiaľ ste sa v Pekingu nepokúsili dýchať. V októbri som navštívil svoje domovské mesto a po väčšinu môjho pobytu bolo plodné a vizuálne hmlisté. Pripomína mi to Stephen King’s Under the Dome. Čína je neustále zakrytá kupolou nebezpečného vzduchu – videl som ľudí jazdiť s nasadenými ochrannými maskami a pomocou pásky na utesnenie svojich okien, aby zabránili znečistenému vzduchu. Obavy Pekingu o znečistenie ovzdušia.

Smog nad pekinským Zakázaným mestom

Najtoxickejšou zložkou vo vzduchu je PM2,5, častica taká malá, že sa môže dostať do pľúc a potenciálne spôsobiť vážne zdravotné problémy. Svetová zdravotnícka organizácia považuje množstvo PM2,5 pod 25 mikrogramov na meter kubický za „bezpečné“. Počas môjho pobytu bol pekingský vzduch upchatý priemermi nad 197 mikrogramov na kubický meter, s maximami až 338. Znečistenie v Číne pochádza väčšinou zo spaľovania nekvalitných fosílnych palív, vrátane emisií z veľkého množstva nových vozidiel, čo je výsledkom rozsiahlej urbanizácie krajiny. Zúfalá túžba po obrovskom ekonomickom raste preváži akékoľvek environmentálne obavy, ktoré Čína môže mať. Všeobecne povedané, Čína je len jednou z mnohých rozvojových krajín, ktoré rozširujú svoje hospodárstvo na úkor životného prostredia.

Súčasné systémy monitorovania znečistenia ovzdušia čelia trom problémom: škálovateľnosti, problémom s nákladmi a dôveryhodnosťou

Čínska vláda sa usiluje obmedziť svoj model poškodzovania životného prostredia. Upravili svoju stratégiu trvalo udržateľného rozvoja a vyzývajú verejnosť, aby sa zúčastnila tohto procesu. Napríklad s vládnou podporou čínska mimovládna organizácia, Inštitút pre verejné a environmentálne záležitosti, spustila aplikáciu s názvom „Modré nebo“, ktorá umožňuje verejnosti kontrolovať v reálnom čase údaje o kvalite ovzdušia a vody, miestnych zdrojoch znečistenia, a preskúmať emisie od 9 000 znečisťujúcich spoločností. Obrovské množstvo zverejnených údajov vytvorilo na tieto spoločnosti tlak verejnosti a tlačilo ich k tomu, aby podnikli kroky k znižovaniu znečistenia.

 

Pretože znečistenie ovzdušia je globálnym problémom, bolo by možné, aby táto aplikácia pomohla ďalším rozvojovým krajinám znížiť ich znečistenie?

Dá sa to použiť na monitorovanie globálneho znečistenia ovzdušia? Ma Jun, vedúca IPE, odpovedala na tieto otázky v roku rozhovor s Chinadialogue.

„MJ: Radi sa podelíme o naše skúsenosti. Samozrejme, okolnosti sú v každom národe odlišné. V Číne sú zverejňované informácie obmedzené, ale vláda veľa monitoruje a úrady majú solídny súbor údajov – a my odporúčame zverejnenie týchto údajov.

V niektorých krajinách je však monitorovanie slabé. Musia brať do úvahy svoje vlastné podmienky, možno sa spoliehať na to, že verejnosť bude monitorovať znečistenie a zverejňovať to pomocou nových technológií, a to vytvorením sociálnej monitorovacej siete. A tiež musíte premýšľať o tom, ako povzbudiť spoločnosti, aby monitorovali svoje vlastné znečistenie a zverejňovali tieto údaje.

Tento druh práce vyžaduje údaje a ich zhromažďovanie si vyžaduje čas a úsilie. Robíme to už desať rokov a je to veľmi nudná práca. “

Súčasný centralizovaný monitorovací systém čelí kritickým problémom: škálovateľnosti a nákladom. Ďalším nevyhnutným problémom je dôvera.

„Aké sú záruky pre občanov, že tieto údaje nebudú zneužité, zneužité alebo predané iba korporáciám, ktoré spolupracujú s vládou na tomto druhu iniciatív?“ – Federico Guerrini

Chcete získať každodenný prístup?

Pridajte sa k viac ako 5 478 členom. Angel Investors, startupy & Vývojári

Blockchain ako riešenie

Možným riešením vyššie spomenutých problémov je decentralizovaná sieť monitorovania znečistenia ovzdušia. Decentralizované koncové body siete sú senzory vlastnené jednotlivcami. Zahŕňajú senzory nainštalované doma, osobné zariadenia (inteligentný telefón atď.) A zariadenia nositeľné v domácnosti. Vďaka technológii blockchain sme mohli spojiť všetky senzory dohromady a vytvoriť tak sieťovú sieť.

Mriežkovaná sieť je sieť, v ktorej každý uzol (zariadenie) prenáša údaje do siete. Blockchain je decentralizovaná databáza, ktorá umožňuje vytvoriť knihu informácií a zdieľať ju s distribuovanou sieťou zariadení. Každý senzor v sieti by bol schopný vykonať akcie v hlavnej knihe bez centralizovaného servera. To umožňuje úplne distribuované, decentralizované interakcie, pri ktorých všetky generované údaje vlastní používateľ zariadenia. Dáta sa potom dajú obchodovať medzi zariadeniami na blockchaine prostredníctvom inteligentných mikroplatieb poháňaných kontraktom. Povaha technológie blockchain znamená, že všetky údaje v nej uložené sú verejné a nemenné, takže aj keby sa spoločnosť pokúsila odkúpiť všetky údaje, ktoré im škodia kvôli znečisteniu, nedokázala by ich skryť pred verejnosťou alebo zmeniť údaje.

Jednotlivci, otvorený trh, vláda a blockchain.

Ako môže technológia Blockchain pomôcť v boji proti znečisťovaniu ovzdušia?Ako môže technológia Blockchain pomôcť v boji proti znečisťovaniu ovzdušia?

Tu je decentralizovaný model monitorovania znečistenia ovzdušia: otvorený trh s blockchainom pre obchodovanie s dátami a tokenmi aktív medzi jednotlivcami a spoločnosťami zaoberajúcimi sa veľkými údajmi. Vláda je zodpovedná za tvorbu politík a trestanie znečistených rastlín.

1) Jednotlivci alebo malé firmy nastavujú senzory znečisťovania ovzdušia a predávajú údaje na trhu v blockchaine.

Technológie ako The Tap, vyvinuté spoločnosťou Vlákno, je možnosť monitorovania vzduchu v domácnosti na blockchaine. Jedná sa o konektívne zariadenie s vloženým senzorom prostredia, ktoré sa dá pripojiť k bitcoinovému blockchainu. Bezdrôtovo sa pripája k druhému zariadeniu pomocou TMesh, zabezpečené sieťové pripojenie prostredníctvom rádiových spojení, ktoré umožňuje pripojenie na veľké vzdialenosti. Inteligentné kontrakty vo svojej technológii umožňujú akcie ako mikrotransakcie, ktoré ponúkajú údaje spoločnostiam (napríklad meteorologickej spoločnosti) výmenou za menu.

2) Spoločnosti nakupujú údaje v reálnom čase na voľnom trhu.

Na druhej strane trhu sú spoločnosti alebo organizácie, ktoré nakupujú tieto údaje a používajú ich na identifikáciu silne znečisťujúcich rastlín. Tieto spoločnosti alebo organizácie podávajú správy o znečisťujúcich továrňach vláde a vyberajú poplatky. Aj keď je samotný zber údajov úplne distribuovaný, vyžaduje si centralizovaný spôsob analýzy svojich zistení.

3) Vláda vypracovala program tvrdých trestov za znečistenie ovzdušia.

Keď vláda dostane tip od spravodajskej organizácie, začne vyšetrovanie v továrni na znečisťovanie. Ak je obvinená továreň uznaná vinnou zo znečisťovania, musí zaplatiť vysokú pokutu, ktorú vláda zdieľa s oznamujúcou organizáciou. Technológia blockchain s jej transparentnosťou a nekujnou štruktúrou pomôže dohliadať na presadzovanie vlády. Verejnosť bude mať prístup ku všetkým rastlinám, u ktorých sa zistí, že znečisťujú, ako aj ku všetkým nespracovaným údajom generovaným zo senzorov.

Podniky a ľudia v rozvojových krajinách majú tendenciu vyberať si malé ekonomické záujmy oproti životnému prostrediu. Hrozba ukladania rozsiahlych trestov za znečistenie spôsobí, že kontrola emisií a používanie čistej energie budú pre tieto spoločnosti ekonomicky výhodné. Pretože bude menší dopyt po „špinavej“ alebo tradičnej energii, vláda by mala povzbudiť energetický priemysel, aby sa stal otvoreným trhom v prospech spoločností vyrábajúcich alebo využívajúcich čistú energiu. Konkurencia medzi spoločnosťami zaoberajúcimi sa čistou energiou urýchli proces preukazovania a vývoja čistej energie a tým zníži cenu. A na strane zákazníka bude cena zaplatená za čistiaci produkt dostupná a ďalej povedie k ďalšiemu vývoju čistej energie, čo nám pomáha chrániť životné prostredie.

Tento článok napísal Yunyun Chen, dizajnér UX v spoločnosti ConsenSys. Ak máte akékoľvek otázky, pošlite jej e-mail na adresu [email protected]. Vďaka Ameen Soleimani, Herman Junge a Martin Lundfall za ich myšlienkové príspevky.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Názory vyjadrené autorom vyššie nemusia nevyhnutne predstavovať názory spoločnosti Consensus Systems LLC DBA Consensys. ConsenSys je decentralizovaná komunita, v ktorej je ConsenSys Media platformou pre členov, aby mohli slobodne vyjadrovať svoje rozmanité nápady a perspektívy. Ak sa chcete dozvedieť viac o ConsenSys a Ethereum, navštívte našu webovú stránku.

Pôvodne publikované dňa Stredná

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me