Čo je to mozgová peňaženka a ako si ju môžete vytvoriť?

Nie je to dávno, čo sme na CoinSutre hovorili podrobne o bitcoinových peňaženkách v našom článku – Najlepšie bitcoinové peňaženky. Tu som vám povedal o rôznych druhoch bitcoinových peňaženiek, ako sú mobilné peňaženky, studené peňaženky, webové peňaženky, papierové peňaženky atď..

A tieto peňaženky sú dostupné pre všetky kryptomeny, nielen pre bitcoiny.

Existuje však ešte jeden typ bitcoinovej / kryptomenovej peňaženky s názvom a bdažďová peňaženka ktoré mi v mojom predchádzajúcom článku chýbalo krytie.

Čo je to Brain Wallet?

Čo je to Brain Wallet

Mozgové peňaženky, ako vyplýva z ich názvu, sú typom peňaženky, pri ktorej si používateľ zapamätá mnemotechnickú pomôcku na zotavenie svojich kryptomien v mozgu..

Táto mnemotechnická pomôcka na zotavenie sa používa na odvodenie súkromných kľúčov kryptomien. Je zvyčajne ťažké zapamätať si alebo zapamätať si súkromné ​​kľúče priamo, pretože ide o dlhý reťazec alfanumerických čísel.

Mozková peňaženka je miesto, kde si používateľ pamätá svoju mnemotechnickú frázu / súkromný kľúč a nikdy si ju nezapisuje. A v niektorých prípadoch, ak používateľ zabudne mnemotechnickú frázu alebo zomrie bez toho, aby to niekomu povedal, alebo upadne do kómy, príslušné bitcoiny alebo kryptomeny sa navždy stratia.

Ako funguje mozgová peňaženka?

Na vysvetlenie fungovania mozgovej peňaženky opäť pre jednoduchosť použijem príklad bitcoinu.

Akýkoľvek generátor mozgových peňaženiek v bitcoinoch svojim používateľom zvyčajne umožňuje zadávať náhodné slová (t. J. 4,6,8,12 alebo 24 slov), ktoré sa nazývajú prístupové frázy. Táto prístupová fráza je v závislosti od typu generátora, ktorý používate, hašovaná pomocou algoritmu SHA-256 alebo Scrypt na generovanie súkromného kľúča bitcoinu a potom verejného kľúča bitcoinu..

Hašovanie týchto prístupových fráz je výpočtovo nemožné zvrátiť. Preto, ak ste si vybrali ťažko uhádnuteľnú prístupovú frázu, bude nemožné, aby útočník ukradol vaše prostriedky. Prečítajte si našu príručku „Čo je bitcoinový hash?“

Takže kedykoľvek vložíte prístupovú frázu do generátora mozgovej peňaženky, bude ju hashovať pomocou algoritmov ako SHA-256 alebo Scrypt a poskytne vám pár súkromného kľúča bitcoin / verejný kľúč bitcoinu.

Teraz, keď máte verejné / súkromné ​​adresy, môžete na ne kedykoľvek bez obáv uložiť svoje finančné prostriedky. Je to preto, že vaše súkromné ​​kľúče sa budú generovať iba prostredníctvom „mozgovej peňaženky“ (ktorá je vo vašej hlave).

Ako vytvoriť bitcoinovú peňaženku?

Na vytvorenie mozgovej peňaženky potrebujete iba prístupovú frázu (tj. Mnemotechnickú frázu v trvaní 4, 6, 8, 12 alebo 24 slov)..

Preto je samozrejmé, že bezpečnosť vašich finančných prostriedkov priamo závisí od sily / zložitosti / náročnosti prístupovej frázy, ktorú si vyberiete. Pretože ak niekto dokáže uhádnuť vašu prístupovú frázu, stratíte okamžite všetky svoje prostriedky.

Používateľom preto všetci generátori mozgových peňaženiek odporúčajú, aby si vybrali prístupovú frázu, ktorú ťažko uhádne, dokonca ani techniky útoku hrubou silou.

Mozgová peňaženka sa zvyčajne vyberá jedným zo 4 spôsobov:

  1. Môžete si zvoliť a zadať náhodnú prístupovú frázu v dĺžke 4,6,8,12 alebo 24 slov, ktorú si môžete zapamätať alebo zapamätať.
  2. Na vygenerovanie prístupovej frázy a jej zapamätanie môžete použiť softvér pre bitcoinové peňaženky ako Electrum, Armory a Mycelium.
  3. Môžete použiť softvér na bitcoinovú peňaženku na vygenerovanie prístupovej frázy a pridať do nej „soľ“, aby bola vaša finálna prístupová fráza ešte komplikovanejšia a ťažšie uhádnuteľná.
  4. Môžete použiť textový súbor, súbor Excel, súbor doc alebo obrazový súbor a pridať doň soľ. ​​Čím vygenerujete prístupovú frázu. V takom prípade musíte originálny súbor uchovať mimoriadne bezpečný.

Z toho sa prvá metóda vkladania náhodných slov ukázala ako zraniteľná, pretože ľudia sú predvídateľní. Ľudia si spravidla vyberajú také vety alebo slová, ktoré sa dajú ľahko uhádnuť alebo ktoré je možné vypočítať vysoko sofistikovaným spôsobom techniky útoku hrubou silou. Jeden taký prípad, keď si používateľ ponechal prístupovú frázu, o ktorej si myslel, že je ťažké, stratiť 4 BTC. Pozri na toto Reddit vlákno pre viac detailov.

Aby sa zabránilo takýmto situáciám, niektorí generátori mozgovej peňaženky navrhujú prístupové frázy dostatočnej entropie. Toto je vždy vhodné použiť v prípade, že nemáte pripravenú nijakú zložitú náhodnú množinu slov na použitie ako prístupová fráza..

Tvorba vašej bitcoinovej peňaženky z BitAddress

BitAddress

Tvorba vašej bitcoinovej peňaženky z brainwallet.io

Bitcoinová mozgová peňaženka

Ako zabezpečiť svoju peňaženku Brain?

# 1. Nepoužívajte prístupové frázy ani mozgové peňaženky generované ľuďmi, pretože sú predvídateľné.

# 2. Použite Softvér pre bitcoinové peňaženky ako Electrum, Armory a Mycelium na vygenerovanie prístupovej frázy a jej zapamätanie.

# 3. Zapamätajte si prístupovú frázu alebo mnemotechniku ​​pomocou mnemotechnická pomôcka.

mnemotechnická pomôcka

# 4. Použite pre svoju mozgovú peňaženku generátor BIP32, pretože používa pomalý hash, ktorý je oveľa ťažšie prelomiť.

# 5. Použite semienko alebo sémantiku obnovy hardvérovej peňaženky (Ledger Nano X) ako mozgovú peňaženku. Môžete to urobiť tak, že si svoju 12- alebo 24-slovnú frázu na zotavenie (alebo obnovovacie semeno) zapíšete do pamäti a nebudete si ju musieť zaznamenať. Týmto spôsobom sa nemusíte starať o zmenu svojej adresy a súčasne môžete ovládať veľa verejných adries naraz.

Výhody & Nevýhody mozgových peňaženiek

Používanie mozgovej peňaženky má svoje klady aj zápory …

Výhody Nevýhody
Iba vy poznáte mnemotechniku ​​vo svojom mozgu, takže musíte len dôverovať svojej pamäti. Ak trpíte zdravotným stavom, ako je amnézia alebo demencia, stratíte pri sebe kľúče s mincami.
Neexistuje žiadny písomný záznam ani možnosť hacknutia online. Pretože neexistuje žiadna písomná záloha, ak zabudnete svoju mnemotechnickú frázu, potom sú vaše prostriedky navždy stratené.
Vaša mozgová peňaženka je vždy v bezpečí pred hacknutím. Ak niekto vie, že máte v papierovej peňaženke veľa peňazí, môže ich ukradnúť. Ale ak niekto spozná, že máte v peňaženke mozgu veľa peňazí, môžete byť unesený.

Generátor mozgových peňaženiek pre rôzne populárne kryptomeny

Tu je niekoľko odkazov na populárne kryptomeny, ktoré vám umožňujú vytvoriť mnemotechniku, ktorá vám umožní zapamätať si a používať mozgovú peňaženku..

Kryptomeny Mnemonické generátory mozgovej peňaženky
Bitcoin https://brainwallet.io/
Ethereum https://www.myetherwallet.com
Litecoin https://liteaddress.org/
Pomlčka https://paper.dash.org/
Monero https://mymonero.com

Zrieknutie sa zodpovednosti: Mozgové peňaženky by ste mali používať na svoje vlastné riziko. Môže to byť veľmi riskantné a nebezpečné, pretože ak nepoužívate dostatočne silnú prístupovú frázu, hrozí vám útok. Okrem toho je spustených 365 x 24 x 7 programov, ktoré združujú často používané slová, bežné mená a rôzne kombinácie a snažia sa zistiť prístupové frázy.

Teraz je čas si od vás vypočuť: Čo si myslíte o mozgových peňaženkách? Používate mozgovú peňaženku? V nasledujúcich komentároch si vypočujem vaše skúsenosti!

A ak sa vám tento príspevok páčil, nezabudnite ho zdieľať na stránkach Reddit a Telegram!

Tu sú ručne vybrané články, ktoré si môžete prečítať ďalej:

  • Top 5 najlepších bitcoinových peňaženiek, ktoré by ste mali použiť na ukladanie BTC
  • Čo sú to HD peňaženky? (Deterministická peňaženka)
  • Top 8 najlepších litecoinových peňaženiek pre ľahký prístup & Bezpečnosť
  • Najlepšie bitcoinové peňaženky pre OS Android [skoré vydanie]

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me