Dane z kryptomeny vo Veľkej Británii – kompletný sprievodca

Minulý rok, Príjmy jej veličenstva & Customs (HMRC), oddelenie výberu daní vo Veľkej Británii, preukázané že to zasahuje proti obchodníkom s kryptomenami, ktorí nepodávajú príjem spojený s ich investíciou do kryptomeny. HMRC zaslala žiadosti o informácie významným burzám, ako sú CEX.IO a Coinbase, okrem iného v snahe zhromaždiť údaje o občanoch Spojeného kráľovstva, ktorí môžu vykazovať nesprávne údaje o svojich daniach..

V tejto príručke diskutujeme o tom, ako Spojené kráľovstvo z daňového hľadiska zaobchádza s kryptomenami ako bitcoin.

Kryptomena a HMRC

Ako sa uvádza v ich politický dokument, HMRC považuje kryptomenu za aktívum – nie za formu meny.

Kryptomeny (alebo „kryptomena“, ako sú známe), sú kryptograficky zabezpečené digitálne reprezentácie hodnoty alebo zmluvných práv, ktoré môžu byť:

  • prenesené
  • uložené
  • obchodované elektronicky

The Pracovná skupina pre kryptomeny identifikoval tri rôzne typy kryptomien:

  1. Výmena žetónov
  2. Úžitkové žetóny
  3. Bezpečnostné tokeny

Drvivá väčšina kryptomien vrátane bitcoinov spadá do kategórie „výmenných tokenov“ a Spojené kráľovstvo stanovilo jasné pokyny pre daňové zaobchádzanie s týmito druhmi kryptomien..

Dane z kapitálových výnosov

Pretože s kryptomenou sa zaobchádza ako s majetkom, dane z kapitálových výnosov uplatnite pri likvidácii kryptomeny. Spojené kráľovstvo nie je v tomto stanovisku samo. Väčšina vlád na celom svete zaujala podobné postavenie pri zdaňovaní kryptomien, ako je bitcoin, ako kapitálového majetku.

Stručne povedané, keď predávate, obchodujete alebo inak zlikvidujete svoje kryptomeny, musíte si vypočítať svoj kapitálový zisk alebo stratu z transakcie – rovnako, ako keby ste predávali akcie.

Príklad 1:

Fred nakupuje 1 BTC za 6 000 libier. O dva mesiace neskôr predáva tieto BTC za 7 000 libier. Z tejto transakcie Fred získa kapitálový zisk 1 000 GBP z predaja svojich BTC. Táto 1 000 GBP je formou zdaniteľného príjmu.

Kedy sú krypto transakcie zdaniteľné?

Kedykoľvek zlikvidujete svoju kryptomenu, dôjde k zdaniteľnej udalosti. Inými slovami, keď sa zbavíte svojej kryptomeny, musíte si vypočítať kapitálový zisk alebo stratu, ktoré vám vznikli z investície.

Spoločnosť HMRC považuje nasledujúce položky za „predaj vašej kryptomeny“:

  • predaj kryptomien za peniaze
  • výmena kryptomien za iný typ kryptomeny
  • používanie kryptoasetov na platbu za tovar alebo služby
  • rozdávanie kryptomien inej osobe

Oficiálne zlikvidujete svoju kryptomenu a dôjde k zdaniteľnej udalosti, keď dôjde k niektorému z vyššie uvedených scenárov..

Príklad 2:

Fred kupuje 10 ETH za 1 000 £. O pár mesiacov neskôr Fred vymenil 5 z týchto ETH za 0,2 BTC.

V tomto scenári Fred zbaví svojich 5 ETH obchodovaním s nimi za BTC a pri transakcii mu vznikne kapitálový zisk alebo strata..

Ak sa v tom čase obchoduje 0,2 BTC za 600 GBP, Fred získa kapitálový zisk 100 GBP (600 GBP – 500 GBP).

Koľko sú zisky z kryptomeny zdaňované?

Skutočné percento, ktoré zaplatíte na daniach z vašich výnosov z kryptomeny, závisí od pásmo dane z príjmu rovnako ako hraničná sadzba dane. Ak je váš ročný zdaniteľný príjem vyšší ako 150 000 libier, budete platiť vyššiu percentuálnu sadzbu dane ako niekto, kto ročne zarobí iba 45 000 libier..

Majte na pamäti, že daň z kapitálových výnosov platíte iba vtedy, ak sú vaše celkové zisky za daňový rok (po odpočítaní strát) vyššie ako ročný limit vyňatia 11 700 libier.

Výpočet ziskov a strát kryptomeny

Výpočet vašich ziskov a strát z vašich obchodov a úbytkov kryptomeny je pomerne jednoduchý. Jednoducho vezmete rozdiel medzi výnosom z predaja a predajnou cenou kryptomeny – predajná cena mínus nákupná cena.

Inými slovami, základňu nákladov v aktíve odpočítate od reálnej trhovej hodnoty v čase, keď ste s ním naložili. Nákladový základ je suma, ktorá vás stála získanie kryptomeny v GBP. Spravodlivá trhová hodnota je trhová cena, ktorú ste predali alebo zbavili kryptomeny v GBP.

Pri použití príkladu 2 zhora je Fredov nákladový základ v 10 ETH 1 000 £. Tvorba jeho základu nákladov na ETH £ 100. Fred disponuje 5 ETH pri reálnej trhovej hodnote 600 GBP.

600 GBP – 500 GBP = kapitálový zisk 100 GBP

Zdieľajte združovanie

Majte na pamäti, že Spojené kráľovstvo používa účtovníctvo združené podľa podielov na výpočet základu nákladov na výpočet dane z kapitálových výnosov. To jednoducho znamená, že náklady vzniknuté pri získaní vašich kryptomien rovnakého typu sa spriemerujú na jednotlivé mince. To sa líši od použitia tradičných inventárnych metód ako FIFO alebo LIFO.

Ďalšie pravidlá, ako napríklad pravidlo v ten istý deň a 30-dňové pravidlo „nocľah s raňajkami“, ktoré sa používajú na zabránenie investorom v kryptomene v získavaní daňových strát, predaji aktív za nízku cenu a následnom odkúpení, aby uznali kapitálové straty. Viac informácií o týchto konkrétnych pravidlách nájdete v tomto diskusnom článku Výpočty kryptovej dane vo Veľkej Británii.

Prečo nemôžu výmeny kryptomeny poskytovať používateľom správy o kapitálových ziskoch a stratách?

Jednou zo základných vlastností kryptomeny je prevoditeľnosť. Bitcoiny môžete posielať z jednej peňaženky do druhej bez potreby sprostredkovateľa tretej strany. Toto je základná vlastnosť, ktorá je pre túto technológiu nevyhnutná. Z hľadiska daňového výkazníctva však táto prevoditeľnosť predstavuje výzvy pre kryptomenové burzy a podobné platformy, ktoré nemôžu svojim používateľom poskytovať správy o kapitálových ziskoch a stratách v dôsledku tejto prevoditeľnosti. Táto výzva kladie bremeno výpočtu dane úplne na používateľa.

Problém nastáva v skutočnosti, že burzy nemajú informácie o nákladových základoch pre všetky vaše aktíva. Ako už bolo spomenuté, základná cena za jednu mincu je potrebná na vykonanie výpočtu ziskov a strát. To v konečnom dôsledku bráni burzám v poskytovaní správ o ziskoch a stratách. Pozrime sa na tento problém na príklade.

Príklad 3

Jennifer kupuje 1 BTC na Coinbase za 5 000 libier. Potom jej prevedie tieto BTC úložisko studenej peňaženky pre bezpečné uchovanie. O rok neskôr jej Jennifer pošle jeden BTC do Binance a obchoduje ho za 20 ETH.

V tomto príklade Binance nijako nevie, aký je základ nákladov Jennifer na jej 1 BTC, ktorý previedla. Binance vidí iba to, že 1 BTC vstúpil do Jenniferinej peňaženky k dátumu XYZ. Binance netuší, kedy, za koľko alebo kde sa pôvodne tieto BTC získali. Z tohto dôvodu Binance nemôže povedať Jennifer, aký bol kapitálový zisk alebo strata z jej obchodu s BTC za ETH. Chýba podstatná časť rovnice: základ nákladov.

Tieto typy prevodov prebiehajú neustále a vo výsledku tak žiadna jednotlivá výmena, ktorá umožňuje otvorený prevod majetku do az jeho platforiem, nemôže používateľom poskytnúť konkrétne daňové správy o ziskoch a stratách..

Riešenie daňového výkazníctva

Riešením tohto problému je zhromaždiť všetky vaše transakcie kryptomeny, ktoré tvoria vaše nákupy, predaje, obchody, letecké spoločnosti, vyťažené mince, vsadené mince atď., Do jednej záznamovej jednotky. Keď máte všetky svoje transakcie na jednom mieste, môžete vykonať potrebné výpočty ziskov a strát pre svoje daňové výkazníctvo.

Našťastie, väčšina búrz s kryptomenami vám umožňuje exportovať súbory obsahujúce celú históriu transakcií. Tieto správy môžete preniesť do programu Excel alebo do preferovaného editora tabuliek, aby ste mohli manuálne vypočítať svoje zisky a straty a tieto správy o svojich daniach..

Softvér na zdanenie kryptomeny

Softvérové ​​riešenia pre daň z kryptomeny ako napr CryptoTrader.Tax, sú postavené na automatizáciu tohto procesu vykazovania daní.

Namiesto toho, aby ste ručne spojili históriu transakcií, môžete importovať svoje historické transakcie z búrz na svoj účet so softvérom na kryptomenu. Vďaka integrácii s burzami, peňaženkami a inými krypto platformami je tento proces jednoduchý.

Po úplnom importovaní histórie transakcií môžete kliknutím na tlačidlo vygenerovať prehľady kapitálových ziskov a strát na základe týchto údajov. Tieto prehľady je možné použiť pri vašich daňových registráciách. Pokiaľ ide o, existujú aj iné riešenia softvér na kryptomenu, takže stojí za to preskúmať vaše možnosti.

Stojí za zmienku, že väčšina softvéru je vyvinutá na spracovanie daní v Spojených štátoch a nemusí dokonca podporovať ďalšie krajiny. Pri výskume, ktorý softvér chcete konkrétne použiť, sa zamerajte na podporu Spojeného kráľovstva.

Hlásenie ziskov vášho krypto kapitálu

Keď sa posúva daňový čas a potrebujete nahlásiť svoje zisky a straty, môžete použiť Daňová služba z kapitálových výnosov z HMRC v reálnom čase alebo každoročne hlásiť v daňovom priznaní sebahodnotenia. Po nahlásení jedným z týchto spôsobov vám spoločnosť HMRC pošle list / e-mail s referenčným číslom platby a pokynmi, ako môžete zaplatiť daňový doklad..

Zhrnutie

Dane nie sú nikým obľúbeným predmetom. Ak skombinujete dane s technickou zložitosťou kryptomien, môže to komplikovať. Ak si však budete viesť dobré záznamy o svojej histórii transakcií s kryptomenami a budete mať základné vedomosti o tom, ako Spojené kráľovstvo klasifikuje kryptomeny, budete mať silnú pozíciu na to, aby ste dodržiavali pravidlá a boli v dobrom stave s HMRC.

Za zmienku stojí, že v prípade pochybností by ste sa mali obrátiť na profesionála. Neplatenie daní týkajúcich sa kryptomeny môže viesť k vážnym problémom, ktoré zahŕňajú pokuty a potenciálne tresty odňatia slobody.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me